Stanowisko w sprawie wolności i równości w dyskursie naukowym

Środowiska Akademickich Klubów Obywatelskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wyrażają zdecydowane poparcie dla projektu z dn. 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. „pakietu wolności akademickiej”. Zmierza on do wprowadzenia równowagi racji w dyskursie naukowym i zlikwidowania obserwowanej w środowisku akademickim od wielu już lat asymetrii wyrażającej się w propagowaniu poglądów przedstawicieli środowisk liberalnych i neomarksistowskich z równoczesnym sekowaniem i dyskryminowaniem poglądów przedstawicieli środowisk konserwatywnych. Równocześnie AKO z wielkim zdziwieniem przyjmują reakcję Komitetu Etyki w Nauce PAN na proponowane przez Ministra zasady równości i wolności w dyskursie naukowym.

Komitet Etyki w Nauce PAN w krytyce proponowanego przez Ministra Edukacji i Nauki „pakietu wolnościowego” stwierdza, że: „Wprowadzanie zmian w systemie szkolnictwa wyższego i nauki w odniesieniu do swobody prezentowania przez ludzi nauki ich przekonań światopoglądowych, religijnych lub filozoficznych może być zasadne, gdy istnieją powody, by sądzić, że dochodzi do istotnych naruszeń tej swobody, a istniejące rozwiązania etyczne i prawne pozwalające reagować na nie są niewystarczające. Zgłaszane w ostatnim czasie przypadki mające być przykładami takich naruszeń nie dowodzą jednak, że wolność prezentowania przez naukowców swych przekonań światopoglądowych, religijnych lub filozoficznych jest w Polsce zagrożona lub że istniejące prawo i obyczaje akademickie sobie z nimi nie radzą. Nie ma zatem merytorycznych podstaw, by wprowadzać nowe regulacje w tej sferze życia akademickiego”.

Tym samym Komitet twierdzi, że przypadki szykanowania profesorów: Aleksandra Nalaskowskiego, Wojciecha Polaka, Ewy Budzyńskiej, Andrzeja Zybertowicza, Lecha Morawskiego, Justyna Piskorskiego, Jakuba Steliny i innych nie miały miejsca, nie stanowiły naruszeń etyki — lub po prostu je ignoruje. Warto w tym miejscu przywołać również niezliczone przypadki blokowania na uczelniach sesji naukowych czy wykładów z udziałem wybitnych postaci o światopoglądzie odbiegającym od wymogów lewackiej „poprawności politycznej”.

O stronniczości Komitetu świadczy choćby częstotliwość publikowania negatywnych stanowisk wobec kandydata, a potem ministra, dr. hab. Przemysława Czarnka. W ciągu trzech miesięcy Komitet wypowiadał się bardzo krytycznie na jego temat trzykrotnie, nie zajmując stanowiska w żadnej innej sprawie [ken.pan.pl/aktualności]. Przywracające wiarę w ludzki rozum wypowiedzi Ministra na temat choćby tzw. „badań naukowych nad płcią” zostały skrytykowane jako ”kwestionujące prawa człowieka”. W związku z tym, iż zarzut ten padł nie w ramach naukowej debaty, lecz został sformułowany w Stanowisku KEwN PAN [Stanowisko 4/2020 z dn. 16.10.2020 r.] należy to traktować jako postulat cenzurowania Ministra i odmawiania mu prawa wypowiadania się w kwestiach skupionych wokół problemów filozofii prawa i światopoglądu. Tymczasem prof. KUL, dr hab. Przemysław Czarnek jest prawnikiem konstytucjonalistą, a więc specjalistą w tej dziedzinie.

Jest oczywiste, że współczesne spory wokół tzw. praw człowieka, postmodernistyczne kwestionowanie tego, co normatywne lub nienormatywne, czy wreszcie promowanie nieokreślonych orientacji seksualnych warunkowanych kulturowo w ramach tzw. „badań nad płcią” mają charakter światopoglądowy i ideologiczny. Negując prawo do formułowania przez profesora prawa tez odmiennych od przyjmowanych przez członków Komitetu i tym samym de facto postulując cenzurę w stosunku do dr. hab. Przemysława Czarnka, Komitet potwierdza swoim stanowiskiem możliwość i chęć naruszania swobody wypowiedzi.

Kolejny głos Komitetu [Stanowisko 5/2020 z dn. 6.11.2020 r.] jest następnym dowodem stronniczości — oto bowiem Komitet wyraża zaniepokojenie próbami dyscyplinowania uczelni i przywracania porządku prac naukowych i dydaktycznych przez Ministra w sytuacji naruszania dyscypliny i porządku poprzez odgórne promowanie przez władze uczelni akcji protestacyjnych o charakterze światopoglądowym i politycznym.

Być może właśnie z powodu obserwowanej stronniczości rozstrzyganie przez Komitet sporu o status wolności naukowej w Polsce jest niemożliwe, gdyż nemo iudex in causa sua. Komitet wyraźnie określa swoją pozycję w sporze światopoglądowym, który toczy się w Polsce. Zarzuca Ministrowi niewiedzę w postaci nierozróżniania wolności naukowej i wolności obywatelskiej: „W ramach […] roli obywatela jest miejsce na wyrażanie swoich przekonań światopoglądowych, religijnych lub filozoficznych. Natomiast występowanie w roli naukowca nakłada obowiązek publicznego wypowiadania się w granicach wyznaczonych przez metodologiczne rygory właściwe reprezentowanej dyscyplinie naukowej”.

Przykłady stronniczości w środowiskach akademickich można mnożyć. Gdy profesor Uniwersytetu Szczecińskiego publicznie mówi: „Nie jak profesorka, tylko jak kobieta powiem: j***ć i w*********ć”, to nie ponosi żadnych konsekwencji. Natomiast profesora z UMK za wypowiedź „Prezydent Duda jest prezydentem Polski stabilnej i normalnej, odrzuca wszelkie niemądre tendencje typu gender, LGBT” — spotykają szykany. Interesująca byłaby analiza tych faktów dokonana przez Komitet Etyki. Wszak „podstawowym zadaniem KEwN jest diagnoza świadomości etycznej polskiego środowiska naukowego i formułowanie zaleceń dla jej poprawy”.

Komitet Etyki w Nauce PAN apodyktycznie zarzuca ministerialnemu projektowi tworzenie problemu zamiast chęci jego rozwiązywania. Dokonuje też bardzo specyficznego dualizmu tożsamości, przyznając inne kategorie wolności słowa obywatelowi i uczonemu. Można stwierdzić, że te kłopoty Komitetu wynikają z jednego fundamentalnego powodu – pominięcia kryterium prawdy. W całym stanowisku Komitetu słowo „prawda” się nie pojawia.

Co więcej, nie jest ono obecne w dyskursie, który dzisiaj jest toczony w świecie nauki. A sama wolność jest absolutyzowana i traktowana w sposób wyłącznie indywidualistyczny i subiektywny, w oderwaniu od kryterium prawdy. Wolność, tak często przywoływana dziś w sloganach, jest często redukowana do roszczeń oderwanych od prawdy o człowieku, od prawdy o dobru osoby ludzkiej i dobru wspólnym. I na domiar złego prawo do niej przyznawane jest tylko jednej stronie światopoglądowego sporu, tak jak było w czasach totalitaryzmów minionych.

Ministerialny projekt „pakietu wolności akademickiej” w swej istocie nie próbuje nakładać na nikogo żadnej cenzury, nie określa warunków wyrażania poglądów i opinii, nie wprowadza schizofrenicznej dychotomii wolności słowa obywatelskiego i profesorskiego. Ma tylko dopuścić do głosu tych, którzy dzisiaj — z racji poszukiwania prawdy bądź odwagi jej wyrażania — są dyskryminowani; ma przywrócić w dyskursie naukowym pluralizm, zapewnić współistnienie różnych orientacji światopoglądowych i postaw metodologicznych oraz wyeliminować z niego poglądy paranaukowe. Projekt ten ma na celu przywrócenie niezbędnej równowagi, koniecznej dla realnej, obiektywnej debaty akademickiej i społecznej.

Akademickie Kluby Obywatelskie wyrażają głębokie zaniepokojenie nierzetelnością i stronniczością prezentowaną w wypowiedziach i działaniach Komitetu Etyki w Nauce PAN, który w nazwie i misji ma promocję etyki w nauce. Stawia to pod poważnym znakiem zapytania sens istnienia i działania tego Komitetu w jego obecnej postaci.

W imieniu Zarządów Akademickich Klubów Obywatelskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego:

prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak – Przewodniczący AKO Poznań
prof. dr  hab. Bogusław Dopart – Przewodniczący AKO Kraków
prof. dr hab. inż. Artur Świergiel – Przewodniczący AKO Warszawa
prof. dr hab. Michał Seweryński – Przewodniczący AKO Łódź
prof. dr hab. inż. Bolesław Pochopień – Przewodniczący AKO Katowice
prof. dr hab. inż. Andrzej Stepnowski – Przewodniczący AKO Gdańsk
prof. dr hab. Waldemar Paruch – Przewodniczący AKO Lublin
dr hab. prof. UWM Małgorzata Suświłło – Przewodnicząca AKO Olsztyn
dr hab. Jacek Piszczek – Przewodniczący AKO Toruń
prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek – Przewodniczący AKO Wrocław

Poznań, Warszawa, Kraków, Łódź, Gdańsk, Katowice, Lublin, Toruń, Olsztyn, Wrocław, 19.01.2021

Tu można wyrazić poparcie dla Stanowiska w sprawie wolności i równości w dyskursie naukowym

Zbieranie podpisów zostało zakończone.

Data końcowa: Apr 25, 2021

Zebrane podpisy: 236

236 podpis

Najnowsze podpisy
236
Irena Gołębiowska
Bydgoszcz
dr hab. inż.
235
Elżbieta Kawala
Opatówek
lek. med
234
Przemysław Kawala
Ostrów Wielkopolski
mgr inż.
233
Małgorzata Sidor
Zbludza, Małopolska
Prezes Stowarzyszenia Artystów fabs
232
Stanisław Kruszyński
Utrecht, Holandia
diakon
231
Ryszard Gessing
Gliwice
prof. zw. dr hab.inż, profesor emerytowany
230
Jarosław Jarzewicz
Poznań
dr hab. prof. UAM
229
Krzysztof Zioło
Gliwice
dr inż.
228
Helena Borowiec
Lublin
dr hab. em.UMCS
227
Robert Prorok
Zabrze
inż. / emeryt
226
Elżbieta Rudnicka-Fira Fira
Kraków
prof. dr hab. UP
225
Stefan Wieczorek
SIEMIANOWICEŚLĄSKIE
Emeryt
224
Halina Kamionka-Mikuła
Gliwice
Dr inż. em. Pol. Śl.
223
Janina Cicha-Rożek
Gierałtowice
dr chemii
222
Danuta Sobczyk
Siemianowice Śląskie
Wiceprezes KIK w Katowicach
221
Krystyna Partuś
Zabrze
Klub Lnteligencji Katolickiej w Katowicach . Przewodn. sekcji Zabrze
220
Wojciech Pillich
Zabrze
dr inż./em. PŚl
219
Zenon Szmidtke
Katowice
dr, historyk
218
Paweł Loro
Olsztyn
dr, st. specjalista
217
Andrzej Cholewa
Gliwice
-
216
Zdzisław Gębołyś
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
dr hab. profesor uczelni
215
Marek Smolik
Gliwice
dr hab inż. em. prof. nzw. Pol. Śl.
214
Jan Mikos
Katowice
Emeryt
213
Irena Socha
Trzcianka k. Garwolina
prof. dr hab. , emer. UŚ
212
Jerzy Dąbrowski
Legionowo
Dr hab. inż.
211
Barbara Pytlos
Sosnowiec
emerytowany nauczyciel akademicki
210
Piotr Urbanowicz
Mysłowice
dr inż. Uniwersytet Śląski
209
Andrzej Wawszczak
Brzeziny
dr inż.
208
Jerzy Kasprzyk
Gliwice
dr hab. inż, prof. PŚ
207
Wlodzimiez Wawszczak
Lodz
Dr hab. inż.
206
Bożena NIESLER
TARNOWSKIE GÓRY
mgr fizyki (em nauczyciel)
205
Maria Wieloch
Gdańsk
dr/ PAN
204
Krystyna Rożek-lesiak
Zabrze
dr n. med
203
Antoni Hallek
Zabrze
inż. emeryt
202
Krystyna Kleszczowa
Sosnowiec
emerytowana profesor
201
Wanda Czerwińska
Olsztyn
była prezes KIK Olsztyn
200
Jerzy Kuźnik
Luboń
dr inż., emeryt Politechniki Śl.
199
Piotr Lutyk
Józefów
Dr nauk leśnych, emeryt
198
Stanisław Waluś
Gliwice
dr hab. inż. emerytowany nauczyciel akademicki Politechniki Śląskiej
197
Wiesława Widłak
Gliwice
prof. dr hab., Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy, Oddział w Gliwicach
196
Kazimierz Dopierała
Poznań
Prof dr hab historii
195
Mirosława Mołotkin Dopierała
Poznań
Historyk
194
Henryk Kalka
Kaczory
Mgr inż.,
193
Andrzej Pułka
Gliwice
dr hab. inż/ Prof. Politechniki Śląskiej/Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki
192
Krystian Roleder
Chorzów
Profesor, Uniwersytet Śląski w Katowicach
191
Ewa Żurawska
KATOWICE
Uniwersytet Śląski w Katowicach (em.)
190
Danuta Krzemińska
Poznań
profesor
189
Anna Tyrpa
Kraków
prof. dr hab. Instytut Języka Polskiego PAN
188
Antoni Winiarski
Katowice
Emerytowany nauczyciel akademicki Uniwersytetu Śląskiego
187
Jadwiga Wronicz
Krynica-Zdrój
dr hab. emerytowana prof. IJP PAN w Krakowie
186
Regina Wyżkiewicz-Maksimow
Sopot
em. prof. Uniwersytetu Gdańskiego
185
Andrzej Przyłębski
Berlin
Prof. zw. dr hab.
184
Jerzy Głybin
Sosnowiec
Dr hab
183
Zofia Marciniak
Września
nauczyciel
182
Aniela Bujak
Kraków
mgr inż, - emerytka
181
Jan Bujak
Kraków
dr emeryt
180
Wojciech Szwed
Opalenica-Poznań
Przyrodnik, dr. (UPP)
179
Bożena Paszkowiak
POZNAŃ
mgr ekonomii
178
Teresa Markiewicz
Czarnków
dr / emerytowana adiunkt UAM
177
Agata Macniak
Poznań
mgr hispanistyki
176
Teresa Warchoł
Poznań
dr n. przyr.
175
Jerzy Warchoł
Poznań
profesor dr hab.n.med.
174
Bogdan Barwiński
Wrocław
dr emerytowany nauczyciel akademicki Uniwersytet Wrocławski
173
Andrzej Eckardt
Poznań
bez tytułów naukowych, mgr inż. emeryt
172
Natasza Dembińska-Urbaniak
Borówiec
Kongres Kobiet Konserwatywnych - przewodnicząca
171
Krzysztof Weiss
Warszawa
Dr hab.inż. Emeryt
170
Maria Elżbieta Dębowska
Wrocław
dr nauk fizycznych
169
Wiesława Sajdek
Kraków
dr hab, prof. UJD
168
Ewa Borkowska
Gliwice
Prof dr hab Uniwersytet Śląski
167
Elżbieta Czarniewska
Poznań
prof.UAM
166
Janusz Karlikowski
Poznań
dr inż. emeryt Politechnika Poznańska
165
Maria Dąbrowska-Bąk
Poznań
dr
164
Lucyna Rempulska
Poznań
dr hab. , emeryt. prof. PP
163
Andrzej Judek
Poznań
Członek AKO
162
Mirosław Szulczyński
Poznań
dr, emeryt
161
Izabela Komar-Szulczyńska
Poznań
mgr
160
Edward Soltys
Midland
dr
159
Czesław Franciszek Krawczyk
Kraków
mgr inż. mech.; tłumacz j.ang.; audytor ISO-9001-mieszkaniec Bronowic
158
Barbara Apolinarska
Pobiedziska
dr hab.emer. prof. IGR PAN Poznań
157
Piotr Cieszyński
Poznań
informatyk
156
Marian Gabryś
Wrocław
prof. dr hab. med. Wrocław , członek AKO Poznań
155
Małgorzata Talarczyk-Andrałojć
Pozanń
AKO Poznań, archeolog
154
Mirosław Supruniuk
Toruń
dr hab. UMK
153
Henryk Głębocki
Kraków
dr hab
152
Jan Papiór
Poznań
prof. dr hab. (sen.)
151
Bożena Cząstka-Szymon
Kraków
WSP im.J.Korczaka w Warszawie (em.)
150
Wiesław Antkowiak
Poznań
em. profesor, Wydział Chemii UAM, czł. AKO
149
Marek i Elżbieta Stanisławsławscy
Borówiec
inż. mech. bankowiec
148
Jacenty Góral
Poznań
płk dypl w st. spocz.
147
Grzegorz Kubski
Poznań
dr hab., prof. UAM
146
Józef Fleszar
KOSZALIN
dr inż.
145
Teresa Kwiek-Walasiak
Poznań
dr
144
Anna Szyndler
Częstochowa
dr hab. prof. Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie
143
Waldemar Pałys
Ostrów Mazowiecka
emerytowany nauczyciel języka polskiego
142
Malgorzata Tanska
Warszawa
dr inż.
141
Edward Dutkiewicz
Poznań
emer. prof.zw.UAM
140
Andrzej Skumiel
Poznań
Prof. dr hab. inż. Katedra Akustyki, UAM
139
Maria Dutkiewicz
Poznań
emer. dr habil.UAM
138
TOMASZ BIBER
POZNAŃ
Magister
137
Janina Szymanowicz
Gliwice
sekretarz AKO Katowice
136
Adam Babula
Poznań
dr, em. st. wykładowca UAM
135
Tadeusz Puchałka
Poznań
prof,zw.dr,Politechnika Poznańska,em.
134
Józefa Rybarczyk
Skawina
emerytka
133
Bogusław Stachańczyk
Katowice
mgr inż. projektant
132
Ewa Polak
Sopot
prof. dr hab.
131
Tadeusz Jopek
Poznań
prof. dr hab. Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM
130
Anna Kosmahl-Olejniczak
Warszawa
inż.sanitarny
129
Piotr Szkudlarz
Poznań
prof. UAM dr hab.
128
Grzegorz Gladyszewski
Lublin
Prof. dr hab. Politechnika Lubelska
127
Andrzej Szpulak
Poznan
dr hab., prof. UAM
126
Marek Frączyk
Kraków
Radca Prawny
125
Lech Różański
Poznań
dr n.chem
124
Maria Zawadzka
Poznań
mgr chemii .nauczyciel przewodnicząca PKGP
123
Małgorzata Kaczanowska
Tarnów
mgr,tłumacz
122
Bogusław Kramarczyk
Jaworzno
emeryt ,wyższe wykształcenie
121
Aurelia Siwa
Poznań
dziennikarz, członek AKO
120
Łukasz Kruk
Lublin
dr hab., prof. UMCS
119
Krzysztof Danowski
Sicienko
mgr teologii
118
Magdalena Nowak
Warszawa
mgr
117
Andrzej Całka
Warszawa
mgr
116
Rafał Mazowiecki
Toruń
mgr sztuki muzyk
115
Witold Namerła
Poznań
mgr
114
Ewa Budzyńska
Katowice
dr hab.
113
Krystyna Rakoczy-Pindor
Kraków
doktor, emerytowany adiunkt AGH
112
Józef Budzyński
Katowice
em. prof. dr. hab. - Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
111
Dariusz Żurek
Krajenka
mgr
110
Marian Smoczkiewicz
Poznań
Prof. dr chirurg
109
Robert Fedorowicz
Gdansk
Inzynier
108
Bożena Gładyszewska
Lublin
prof. dr hab. UP
107
Jery Fischbach
Poznań
dr n.med. były adiunkt Akademii Medycznej
106
Dariusz T. Wesołowski
Konin
dr/prorektor/Wyższa Szkoła Kadr Menedżerskich
105
Anna Woroniecka
Gdańsk
magister geografii i teologii
104
Ryszard Pujszo
Bydgoszcz
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego / dr inż./st wykładowca
103
Bogumiła Leńska
41-500 Chorzów
mgr sztuki
102
Henryk Markowski
Ruda Śląska
dr
101
Anna Magiera
Toporzysko
Finanz Investment Ekonom
100
Wojciech T. Markiewicz
Poznań
Prof. dr hab, PAN
99
Magdalena Mroziuk
Warszawa
mgr matematyki
98
Hanna Koppel
Zabrze
mgr ekonomii, emerytka
97
Konrad Motyl
Radom
mgr inż. elektronik
96
Tomasz Tański
Warszawa
dr inż.
95
Mirosław Szumiło
Lublin
dr hab., prof. UMCS
94
Andrzej Świderczuk
Złotniki
lekarz
93
Konrad Pylak
Lublin
dr inż.
92
Jarosław Knabel
Warszawa
dr inż.
91
Marek Matysia
Poznań
Emeryt
90
Ryszard Fangrat
Warszawa
mgr psycholog,emeryt
89
Wojciech Mayer
Kraków
dr inż., em. prac. nauk. AGH
88
Cezary Słowikowski
Lublin
mgr inż. elektryk, informatyk
87
Marek Kazimierz Barański
Warszawa
dr hab.
86
Anna i Wojciech Stankowscy
Poznań
oboje emerytowani profesorowie
85
Stanisław i Maria Czekalscy
Poznań
Prof. zw. dr hab. med., dr med
84
Alina Dudek
Nakło nad Notecią
mgr
83
Andrzej Nowakowski
Rzeszów
dr hab., prof. PWSZ w Tarnowie
82
Zbigniew Dworecki
Poznań
dr hab. inż., emerytowany prof. nadzw. UPP
81
Adam Choinski
Poznan
prof.dr hab.
80
Agata Ławniczak
Poznań
mgr filologii polskiej, dziennikarz, reżyser
79
Jan Władysław Fróg
Kraków
Przewodniczący KU NSZZ ,,Solidarność, UP Kraków członek AKO
78
Sylwester Kamyszek
Głuponie
inż. rolnik
77
Halina Stopa
Włynkowo
były pracwnik AP Słupsk
76
Krzysztof Kolowrocki
84-200 Kąpino
Profesor, Uniwersytet Morski w Gdyni
75
Marcin Sienkiewicz
Bielany Wrocławskie
doktor,Uniwersytet Wrocławski
74
Leon Drobnik
Poznań
Prof.emer. dr hab.n.med.
73
Andrzej Olczak
Łódź
dr hab. / Politechnika Łódzka
72
Krzysztof Moliński
Poznań
prof. dr hab.
71
Stanisław Ostrowski
Lubin
mgr inż. mech.
70
Stanisław Tomczyk
Opole
Uniwersytet Opolski
69
Barbara KUKLINSKA
Fresnes FRANCE
polonia francuska
68
Bartłomiej Andrzejewski
Poznań
prof. IFM PAN/zastępca dyrektora instytutu ds. naukowych/Instytut Fizyki Molekularnej PAN
67
Marek Mariusz Tytko
Kraków
dr n. hum., Uniwersytet Jagielloński
66
Adam Gryczka
CZERWONAK
Mgr Teologii
65
Jan A Rempała
Warszawa
Dr mat. Emeryt. UW, UKSW
64
Krystyna Szayna-Dec
Jasło
dr filologii germańskiej
63
Wojciech Jerzy Poczachowski
Katowice/Düsseldorf
Politolog, historyk, dziennikarz, dyplomata.
62
Stefan Wolny
Poznań
leśnik, dr
61
Aniela Frankowska
Poznań
mgr chemii - emeryt
60
Krzysztof Magnuszewski
Gdańsk
kmdr por mgr inż.
59
Wanda Zalewska-Zdun "Rawicz
Warszawa
mgr ASP, artysta plastyk, emeryt. nauczycielka, Powstaniec Warszawski
58
Paweł Zdun
Warszawa
LTB, mgr, Ruch Kontroli Wyborów, AKO-Warszawa
57
Włodzimiera Pajewska
Poznań
em.prac.UAM, czł.AKO
56
Bogusława Radziwon
Warszawa
mgr inż., redaktor, wydawca
55
Adam Żerel
Lublin
Kanclerz Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Lublinie
54
Maria Weres
Poznań
AKO
53
Jan Paradysz
Poznań
dr hab, emerytowany prof. nadzw. UE w Poznaniu
52
Agata Buchańska-Karaśkiewicz
Skórzewo
już. elektryk
51
Danuta Prył-Silska
Poznań
mgr inż. nauczyciel
50
Jacek Silski
Poznań
mgr inż.
49
Jan Rynkiewicz
Oldenburg
Artysta muzyk
48
Sławomir Janyszek
Poznań
dr
47
Zdzisław Świątkowski
Bydgoszcz
mgr inż. informatyk, emeryt
46
Lidia Banowska
Poznań
dr hab./ UAM / AKO Poznań
45
Józef Wieczorek
KRAKÓW
dr, Niezależne Forum Akademickie
44
Jerzy Binkowski
BIAŁYSTOK
psycholog kliniczny
43
Danuta Gabryś-Barker
Gliwice
Prof. dr hab. Uniwersytet Śląski, Katowice
42
Iwona Horodecka
Poznań
mgr AKO Poznań
41
Jan Węglarz
Poznań
profesor, Poltechnika Poznańska
40
Halina Olech
Czętochowa
polonistka
39
Adam Olech
Częstochowa
Prof. UJD dr hab., Katedra Filozofii, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza
38
Anna Łabno
Katowice
prof. dr hab. WPiA UŚ
37
Jerzy Trawczyński
Gliwice
emeryt
36
Wiesława Woźniak
Pniewy
mgr/ ekonomista
35
Mieczysław Zając
Kraków
dr hab. inż./ em. prof.ucz./PK
34
Zdzisław J. Winnicki
Wojnowice
prof. dr hab.
33
Jacek Błażewicz
Poznan
Profesor, Członek rzeczywisty PAN
32
Janusz Smólski
Poznań
mgr inż.
31
Piotr Stawicki
Poznań
Prawnik
30
Grażyna Zając
Kraków
dr hab., prof. UJ
29
Urszula Dominowska
ŁÓDŹ
Emerytka
28
Zdzisław Habasiński
Poznań
dr
27
Marek Stuczyński
Poznań
dr hab. inż. em.
26
Henryk Szydłowski
Poznań
profesor senior
25
Ryszard Łuczak
Langenlois / Austria
mgr
24
Małgorzata Wojciechowska
Poznań
mgr (UAM)
23
Jolanta Łuczak
Langenlois / Austria
mgr
22
Stanisław Filipek
Warszawa
Prof. dr hab.
21
Bartosz Korzeniewski
Poznań
Dr hab. Prof. UAM
20
Jerzy Kaczmarek
Czapury
Prof. UAM
19
Izabella Wróblewska-Zając
Kraków
mgr inż./ em. nauczyciel akademicki
18
Czesław Błaszak
Poznań
em. prof. dr hab. dr. h.c. Uniwersytet im A, Mickiewicza
17
Zdzisław Kołaczkowski
Poznań
Prof. dr hab. inż AJP
16
Michał Gawron
Rzuchowa
Mgr inż właściciel firmy
15
Jadwiga Holka - van Oort
DIEREN, Niderlandy
mgr ekonomii, wlascicielka firmy
14
Tomasz Molski
Poznań
historyk, AKO Poznań
13
Paweł Bortkiewicz
Poznań
ks. prof. dr hab.
12
Mirosław Szulc
Reda
mgr inż. Absolwent Politechniki Gdańskiej
11
Lech Torliński
Poznań
Prof. dr hab. med., emer.prof.zw.UMP
10
Danuta Namyslowska
Poznan
Nauczycielka
9
Stanisław Guzowski
Kraków
dr hab.inż. em. prof.PK
8
Mieczysław Staniszewski
Gortatowo p-ta Swarzędz
dr hab. prof. WSB Poznań
7
Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz
Poznań
prof.dr hab. dr h.c. profesor senior UAM
6
Andrzej Dąbrówka
Podkowa Leśna
Em. Prof. IBL PAN
5
Krystyna Nowak-Wolna
Opole
Doktor nauk humanistycznych, emerytka UO
4
Jan Wawrzyńczyk
WARSZAWA
Prof. zw. emeryt. Uniwersytet Warszawski
3
Tomasz Pusz
Gdańsk
Lekarz
2
Olga Janyszek
Poznań
dr
1
Anna Gruszczyńska-Ziółkowska
Warszawa
dr hab. / prof. ucz. / UW