Pożegnanie

Społeczność Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu z wielkim żalem przyjęła wiadomość o śmierci


dr. Ryszarda Piaska

jednego ze współzałożycieli naszego Klubu i jego aktywnego członka.

Był postacią nietuzinkową – po studiach na Politechnice Poznańskiej odbył studia humanistyczne na KUL. Pracował na UMCS, w PAN, na Politechnice Poznańskiej, wykładał etykę na KUL. Ale prawdziwą jego pasją była fotografia i film – w tych dziedzinach miał największe osiągnięcia. Założył własne studio filmowe – zaczął od filmów dydaktycznych i naukowych,  później robił filmy promujące walory kulturowe i krajoznawcze Wielkopolski, ale sławę przyniosły mu filmy dokumentalne i reportaże z cyklów: „Z kamerą przez Amerykę”, „Stolice i metropolie świata”, „Skarby Ziemi Świętej”, „Na drogach i bezdrożach Afryki”, „Śladami wspaniałej przeszłości”, „Misje polskie w świecie”. Podczas realizacji tych filmów spotykał i dokumentował  wiele znakomitych postaci, m. in. Matkę Teresę z Kalkuty, ojca Mariana Żelazka (Puri, Indie), kardynała Adama Kozłowieckiego (Mpunde, Zambia) czy dr Wandę Błeńską (Buluba, Uganda). O ich działalności zrobił filmy dokumentalne: „Kalkuta, miasto Matki Teresy”, „Misjonarz”, „Kardynał w buszu”, „W sercu Afryki”, „Pożegnanie z Ugandą” czy „Dokta”.

W dokonaniach filmowych Ryszarda Piaska wyróżnić można trzy nurty: podróżniczo-przyrodniczy, historyczny oraz misyjny. Odwiedzał z kamerą filmową polskich misjonarzy w różnych, często bardzo odległych, zakątkach świata. Jego dewizą życiową było by być blisko ludzi. Mówił, że aby pokazać obcą kulturę, trzeba dotknąć problemów zwykłych ludzi.

Dr Ryszard Piasek był gorącym patriotą, zafascynowanym polskością, polską kulturą, polskim pejzażem, dokonaniami Polaków w różnych zakątkach świata.

Przy tym był osoba skromną, o ujmującym sposobie  bycia, powszechnie lubianym i szanowanym.

Drogi Ryszardzie na zawsze pozostaniesz w naszej wdzięcznej pamięci.
Spoczywaj w pokoju.

                                                           Społeczność Akademickiego Klubu Obywatelskiego w Poznaniu

Msza św. żałobna zostanie odprawiona 21 października 2022 o godz. 12.00 w kościele  Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Kartuskiej 33. Pogrzeb odbędzie się o godz. 13.50 na cmentarzu junikowskim.
Życzeniem Zmarłego było, aby zamiast kwiatów i zniczy złożyć pieniężny datek, który zostanie przeznaczony na cele misyjne, którym wiele uwagi poświęcił w swej twórczości filmowej.